Kedi AIDS hastalığı (FIV)

Kedi AIDS hastalığı (FIV)
KEDİ AIDS HASTALIĞI (FIV)

Kedilerin bağışıklık sistemine saldıran virüs FIV (Kedi İmmun Yetmezlik Virusu), tıpkı insanlardaki HIV gibi etkiler oluşturur. Ancak hemen belirtmeliyim ki kedi AIDS hastalığı insanlara bulaşmaz. İnsanda hastalık oluşturan etken ile kedide hastalık oluşturan etken farklıdır.

Hastalık etkeni her iki canlıda da bağışıklık sistemini çökerterek çalıştığı için benzer isimlerle anılırlar.Kedi AİDS hastalığına yakalanmış bir kediden korkmayın: Size hastalık bulaşmaz!

Bulaşma:

Hastalığın kediler arasında bulaşması yakın temas gerektirir. En yaygın bulaşma salya ile olur. Isırık yaraları ve çizikler bulaşmada önemli rol oynar. Anne karnındaki yavrulara virüs bulaşabilir. Spermada virüs bulunmasına karşın cinsel yolla bulaşma nadirdir.Ama enfekte erkek kediler, çiftleşirken dişileri enselerinden yakalarlar ve bu sırada salya ile bulaşma olur.

Dışarıda yaşayan veya dışarıya çıkan özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde dişilere oranla daha yaygındır.Kavgalar hastalığa yakalanma riskini artırır. Evde yaşayanlarda risk, daha azdır.

Belirtiler:

Hastalık etkeni uzunca bir süre belirti oluşturmadan kedinin vücudunda yaşar. Bağışıklık sistemi çöktüğü için özellikle sindirim ve solunum sisteminde tekrarlayan hastalıklar şeklinde karşımıza çıkar. Diş eti hastalıkları ve ağızda yaralar görülebilir. Göz hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları ve uzun süren ishaller vardır.

Bakteri ve mantar kökenli kulak hastalıkları, deri hastalıkları sıktır. Hastalığın ileri dönemlerinde ateş, kilo kaybı, çeşitli kanserler ve sinir sistemi anormallikleri görülebilir.

Tanı:

Belirtilere bakarak tanı konması zordur. Kedinin yaşam biçimi, hastalığı akla getirebilir. Kesin tanı hastalığa ilişkin antikorların kanda aranması ile olur. Bu amaçla yapılabilecek çeşitli testler mevcuttur. Bunlar kliniklerde de yapılabilecek testlerdir.

FIV tanısı konan kediler ortalama 5 yaşındadır. Enfeksiyon olasılığı yaşla birlikte artar.

Sağaltım:

Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Tanı konduktan sonra belirtiler oluşuncaya kadar herhangi bir sağaltıma gerek yoktur. Belirtiler ortaya çıkarsa probleme yönelik sağaltım uygulanır.

Korunma:

Ev kedilerinin mümkün olduğunca evde kalmaları ve sokağa çıkacaklarsa kısırlaştırıldıktan sonra çıkmaları uygun olur. Eve alınacak ikinci kedinin bu hastalık yönünden kontrol edilmesinde yarar vardır.

Yakın zamana kadar bu hastalık için aşılama yapılmaktaydı. Ancak artık aşı üretilmemektedir. Bunun nedeni ise;

  • Hastalık etkeninin farklı tiplerinin olması nedeniyle aşılama tam bir koruma sağlayamamaktadır.
  • Aşılama tanıda yanlış sonuçların çıkmasına neden olabilmekte.
  • Aşılar tekrarlı yapılmak zorunda ve bu da maliyet oluşturmakta.
  • Aşı bölgesinde tümör meydana gelebilmekte.

Korunmada en önemli nokta kedileri kısırlaştırma ve evde tutmadır. Kediler sokağa tasma ile çıkmaya alıştırılabilir. Sokağa çıkmaya alışık kediler gece mutlaka içeride tutulmalıdır.

Unutmayınız, koruyu önlemleri almak önemlidir. Korumak tedavi etmekten daha ucuzdur.