Evcil Dostların Okul ve Tatil Stresi

Evcil Dostların Okul ve Tatil Stresi
EVCİL DOSTLARIN OKUL VE TATİL STRESİ
Okulların açılma ve tatil dönemlerinde evcil dostlarımızda bazı davranış bozuklukları görebiliriz. Bu davranış bozukluğu okullar açılınca, okullar kapanınca ve taşınmalardan sonra sıklıkla karşımıza çıkar. Ayrılık kaygısı adını verdiğimiz bu sorun çıkmasın diye sizlerle bu yazıyı paylaşıyorum.

Kediler ve köpekler rutin yaşayan canlılardır. Aynı saatte kalkıp, aynı saatte yemekten, aynı saatte oynamaktan son derece mutlu olurlar. Bu minik dostlarımız haftanın bütün günlerini ve hangi gün erken ya da geç kalkıldığını da bilirler. Her olay ve durumun ipuçlarını gözlemleyerek ne zaman ne olacağını bilip ona göre tavır oluştururlar.
Doğal olarak okulların açılacağı zamanı, evdeki çocukların okul için erken kalkmalarını, onları okula götürecek servis araçlarını, konu ile ilgili hazırlıkları ve tatil zamanlarını bilirler.

Okul hazırlıkları köpeklerin çoğunu etkiler ve volta atma, mızıldanma, tuvalet alışkanlığında bozulma gibi anksiyete (kaygı) belirtilerin görülmesine neden olur. Kediler de benzer şekilde etkilenir. Miyavlama, huzursuzluk, tuvalet kutusunu kullanmama gibi davranışlar sergilerler.

Evcil dostlarla ilişkiye başlarken, onu ailenizin evladı yaparken her zaman şunu öneririm: Mevcut sosyal hayatınızı köpek veya kedi edindiniz diye değiştirmeyin. Ancak, onlara yaşantınız içerisinde hiç değiştirmeyeceğiniz bir yer açın ve böyle devam edin.

Rutini bozmamaya özen gösterin. Okullar açıldı, tatil başladı diye ilişkiyi değiştirirseniz sorunlar başlıyor. Kaygılar ortaya çıkıyor. Yukarıda sıraladığım anksiyete belirtilerine ek olarak kusma ve ishaller de görülebilir. Bütün bu belirtilerin arkasında anksiyete dışında başka bir sağlık problemi de yatıyor olabilir. Onun için veteriner hekiminize danışın.

Evcil dostlarımızın rutinlerini bozmamaya özen gösterin. Küçük yaşlardan itibaren yalnız kalmalarına yardım edin ve yalnız kalabilmeyi öğretin. Çünkü onlar yalnız kalınca hayatta kalamayacakları kaygısına kapılırlar. Çevrelerini zengin tutun. Unutmayın; köpekler havlar, kemirir, eşeler, koklar, burnunu kullanarak yiyecek arar ve oynarlar. Bunlar onların doğal davranışlarıdır. Bu davranışları bize ve çevreye zarar vermeden karşılayabilecekleri olanakları sunmamız lazım.

Kediler ise avcı canlılardır. Onların av içgüdülerini karşılamak için yiyecekleri küçük parçalar halinde yaşam alanının farklı bölgelerine saklayabilirsiniz. Kedi ve köpeklere her zaman sürprizler hazırlayın.
Uzun süre meşgul olabilecekleri oyuncaklar verin.

Köpekleri evde bırakmadan önce iyi bir egzersiz yaptırın. Yemek saatlerini evde olabileceğiniz saatlere ayarlayın. Çünkü yemekten yaklaşık 2 saat sonra enerjileri tavan yapar. Bunu harcayabilmesine yardım edin. Evde yalnız bırakma yerine olanak varsa işe götürün. Kreşlere verin. Her şeye karşın sorun yaşamaya devam ediyorsanız profesyonel destek alın.